Sütyen Nedir? Sütyenin Gelişimi, Tarihçesi ve Kullanımı

Sütyen Nedir?

Sütyen (/ brəˈzɪər /, UK / ˈbræsɪər / veya / ˈbræzɪər /) için kısa sütyen (/ brɑː /), kullanıcının kozalarına yardımcı olmak veya bunları örtmek için tasarlanmış mükemmel bir iç çamaşırdır. Sütyenler, bir hanımın koynuş tahmininin iyileştirilmesi, bölünme yapılması ya da diğer zevkli, biçim ya da daha canlı tefekkürler dahil olmak üzere bir dizi amaç için tasarlanmıştır. Mayolar, gecelikler ve ifşa elbiseler, koynunda desteklenmiş olabilir.

Emzirme sütyenleri, göğüsleri beslemeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Birkaç hanımefendinin, pijamalar için tıbbi ve dikkatli bir gerekliliği vardır, ancak çoğu kadın bunları form veya sosyal nedenlerle giymektedir. Sütyenlerin gerçekten göğüslerin sarkmasını engelleyen bir kanıt yoktur.

Sütyenler , giyim eşyası olarak basit kullanışlılıklarını geçerek anlam kazanmıştır. Ne tür bir sütyen giyeceğine dair bayanlar kararları, bir süre sonra değişen mükemmel kadın bedeni şeklinin toplumsal izleniminden kasıtlı ve bilmeden etkilenir. Sütyenler, şimdi ve daha sonra kasıtlı olarak ortaya çıkardığı ve hatta dış giyim olarak giyilen bir form haline ve toplumsal eklemlemeye dönüştü.

Sütyenler çok sayıda parçadan yapılmış karmaşık kıyafet parçalarıdır. Montaj göstergeleri, birkaç bayan cesedini koordine etmeyen, standart, koza şekilleri ve boyutları bekler. Kuruluşlar, hantalları daha ince veya daha doyurucu oldukları izlenimini veren boyutları satın almak için bayanların bedenlerini kullanmaktadır. Dahası, küresel montaj normları ve tahmin teknikleri genel olarak değişmekte, bu da kadınların% 85’ine varan oranda yanlış boyutta çıkmaktadır.

Birkaç bayan, kadınların arzu ettiği kıyafetleri giymesini bekleyen toplumsal arzuları ve bazı zamanlar okul ve çalışma ortamı giyim düzenlemelerine meydan okuyor. Yaratılışçı Elizabeth Stuart Phelps, 1873 tarihli programın öncesinde, kadınların iç çamaşırlarını tükettiğini itti. 1968 yılında, Bayan America Pageant’ında muhalif olarak bu rüşvetle karşı karşıya kaldı. Bir köşe yazarı, taslak kartlarını tüketen Vietnam dönemindeki erkeklerle muhaliflerini boşa çıkardı ve bu da, kadınlara yönelik eylemcilerin cesaretlerini dile getirdi.

Sütyenin Tarihsel Temelleri

Sütyen terimi 1893 yılında Syracuse, New York’taki Akşam Herald tarafından kullanılmıştır.  1904’te, DeBevoise Company’nin kopyalarını yayınlamada kullanmasıyla daha geniş bir kabul görmüştür. Bu, kelimenin aslında bir İngiliz tıbbının bir fanatik için Fransızcası olduğu gerçeğine rağmen. Fransızcada, bir soutien-domuz (gerçekten, “boğaz-destekçisi”) olarak bilinir.  Bu ve diğer erken formlar kemikleşmeyle katılaşan bir gecenin ardından gerçekleşti.

1900 yılında Fransa’da sütyen giymiş kadın

Vogue dergisi ilk olarak 1907’de sütyen terimini kullanmış,  ve 1911’de Oxford İngilizce Sözlüğü’ne geçmiştir.  3 Kasım 1914’te, “pirinççiler” için yeni çerçevelenmiş ABD patent sınıflandırması, Mary Phelps Jacob’a verilen birincil patent ile tanıtıldı. 1930’larda sutyen sütuna kısaltılmış adım adım oldu.

Sütyenin Tarihçesi

Sarkan göğüslere yardım etmek için bir parça giysi giymek antik Yunan’a geri dönebilir. Kadınlar apodesmolar giyerlerdi,  daha sonra stenografi, mastodesmolar  ve mastodeton,  hepsi “koynlak bandını”, koroidlerin üzerine sarılmış, arkalarına bağlanmış veya bağlı kalmış bir şerit veya malzeme grubunu temsil ediyordu. Roman hanımlar oyunun ortasında koynlak gruplarını giyerlerdi, örneğin Kazanan mozaiği takma töreninde (“İki parçalı mozaik” olarak adlandırılır) ortaya çıktı.

Roman bayanlar oyun ortasında koynunda gruplarını giyen, Villa Romana del Casale, Sicilya, MS dördüncü yüzyıl

 

Avusturya’da Doğu Tirol’de bulunan ve 1440 ile 1485 arasında bir yerlere tarihlenen malzeme parçalarının sütyen olduğu kabul edilir. Bunlardan ikisinde, bir bez ya da ip ile tutturmak için altı delikli bir çizgi ile orta tabanına ulaşan doku ile dikilmiş iki parça bez kullanılarak üretilen kupalar vardı. Birinin iki omuz kirişi vardı ve yarıkta kurdele ile süslendi.

On altıncı yüzyıldan itibaren, Batı dünyasındaki daha zengin hanımların iç çamaşırları, kaburgaları yukarı doğru iten korse tarafından boğulmuştu. 19. yüzyılın sonlarında, giysi mimarları seçenekleri ile farklı şeyleri denemeye başladılar, iç kısımları çok sayıda parçaya ayırdılar: alt orta için gadget’ı sınırlama gibi bir destek ve kozaları omuzdan üst gövdeye taşıyan araçlar.

Bayanlar Ev Dergisi, Ekim 1898

 

Bayanlar, planlanan ve lisansların büyük bir bölümünü temsil eden sütyenin yapısında önemli bir etkiye sahip oldular.  Dresden merkezli Alman Christine Hardt, 1899 yılında günümüzün ilk sütunu korumuştur. Almanya’nın Stuttgart kentinden Sigmund Lindauer, 1912’de büyük ölçekli bir üretim için bir sütyen inşa etti ve 1913’te lisansladı. Almanya’nın Böblingen şehrinde bulunan Mechanische Trikotweberei Ludwig Maier und Cie tarafından kitlesel olarak kuruldu. [4] referans verildi) Amerika Birleşik Devletleri’nde, Mary Phelps Jacob 1914’te bugünkü sütyenlerin nedeni olarak algılanan ana sütün yapısı için bir patent aldı. Yirminci yüzyılın ortalarında kitlesel yaratım, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Batı Avrupa ve batılı moda tarafından etkilenen farklı ülkelerdeki bayanlar için geniş bir giyim eşyası yapmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda metal eksikliği, kuşakların sonunu harekete geçirdi.

Brassier’ler ilk önce küçük yaratım organizasyonları tarafından yapıldı ve perakendecilere verildi. “Kupa” ifadesi 1916 yılına kadar kullanılmadı ve yapımcılar, çeşitli tahmini göğüsleri zorunlu kılmak için gerilebilir bardaklara bağlıydı. Daha büyük ya da sarkık kozaları olan kadınlar, uzun-sıra sütyenler, sırtlar, kamalar arasında kama kalıplı gömmeler, daha geniş bağlar, Lasteyi kontrol et, kupa altındaki sıkı gruplar ve hafif bir kemik çıkarma kararı aldı.

Ekim 1932’de S.H. Kamp ve Şirket, göğüslerin büyüklüğünü ve sarkıklıklarını A’dan D’ye kadar olan harflere karşılık etmişlerdir. Kamp, Corset ve Underwear Review dergisinin Şubat 1933 sayısında vurgulanan harflerle işaretlenmiş profilleri yayınladı. 1937’de Warner, eşyalarına cam tahminini dahil etmeye başladı. Özelleştirilebilir gruplar 1930’larda farklı snare ve göz sonlandırmaları kullanılarak sunuldu.  II. Dünya Savaşı bittiğinde, çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika’daki kâh koca bayanlar pirinç giydiriyordu ve Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki kadınlar onu kucaklamaya başladılar.

Sutyenin, Phillip de Brassiere (“sütyenin üstü”) ile ilgili bir iddiasını yitiren Otto Titzling (“baş sling”) adlı bir adam tarafından basıldığı bir şehir efsanesi 1971 tarihli Bust-Up kitabıyla başladı: Otto’nun İyileştirici Hikayesi Titzling ve Sutyen’in Gelişimi, hareketli resim Plajlarından gelen bir melodiye dönüştü.

Almanya’da işletmeler ve kuruluşlar, kadın çalışanlarının giyim standardının önemli bir unsuru olarak bir sütyen giymelerini ve onları giymeyen kadın temsilcilerini feshetmelerini talep edebilir.

 

Sütyenin Üretimi ve Gelişme Evreleri

Kitlesel yaratılmış sütyenler, yanlarındaki iki kolla kalan prototip bir bayana uyacak şekilde üretiliyor. Yapı, iki koza benzer şekilde tahmin ve simetrik bekler.  Sütyen konfigürasyonu, bir bayan kozalarının benzer şekilde ölçülmüş ve simetrik olduğunu kabul eder. İyi oturan bir sutyen monte etmek bir testtir çünkü giyim parçası mükemmel boyutta olmalıdır, ancak bayanlar kozalar düşebilir, hacim, genişlik, boy, şekil ve göğüsteki pozisyonda dalgalanabilir.  Üreticiler, “yakın” bir uyum sağlayan standart sütyen ölçüleri üretiyorlar, hatta hassas tahminlere sahip bir bayan bile, çeşitli üreticiler arasındaki boyutlardaki çeşitler nedeniyle doğru yerleştirilmiş bir sutyen bulmakta zorlanabilir. Bir kaç üretici, “makyaj boyutları” yapar ve hanımları, daha ince ve daha büksom olduklarına ikna etmeye çalışırken, sütyenlerinin açıklığını yanlış ifade ederler.

Bir sütyen yapmak için en çok dolaşmış kıyafetlerin arasında bir sıra dışıdır. Normal bir plan, bant, tuzak, gözlük, kaplama ve kirpikler dahil olmak üzere 20 ve 48 bölüm aralığında bir yere sahiptir. Sütyen kare bir kenar dayanmaktadır. İç çamaşırı modacısı Chantal Thomass şunları söyledi:

Bu, farklı gözlükler için dikkate alınacak kadar büyük boyutlarda, mütevazı bit dokusu yığınlarından oluşan çok özel bir giyim eşyası. Her gün yıkadığınız bir parça kıyafet, bu yüzden kırışıklıklar ve yapı inanılmaz derecede güçlü olmalı. Biraz kıyafetinden tamamen farklı; Deri ile doğrudan temas halinde, süper katı olmalıdır.

Sütyen prensibi parçaları orta, iki kap ve omuz bağları üzerinde katlanan bir göğüs bandıdır. Göğüs bandı normalde arkada bir trampet ve göz mandalıyla kapatılır, ancak ön tarafa yapıştırılmış olabilir.  Uyku sütyenleri veya atletik sütyenler üzerinde toka yoktur ve başın ve kozaların üzerinden çekilirler. Kupalar arasındaki segment bir göğüs olarak bilinir. Bandın konteynere bağlandığı koltuk altındaki alan “arka kanat” olarak bilinir.

Konteynerin en iyisi ve tabanı (eklendiğinde), fokal, yan ve arka tahtalar ve kirpikler dahil olmak üzere sütyen bölümleri yapımcının ayrıntılarına göre dilimlenir. Bu arada PC kontrollü lazerler veya şerit testere kesme aletlerini kullanarak çok sayıda doku tabakası kesilebilir. Parçalar, mekanik dikiş makineleri veya robotlu makineler kullanan parça uzmanları tarafından toplanır. Kaplanan metal sivri uçlar ve gözler makine tarafından dikilir ve bandın arka yüzeyine dokunulur veya preslenir veya sütyenin üzerine bir etiket veya işaret eklenir veya damgalanır.  Bitmiş sütyenler (mekanik veya fiziksel olarak) çöktürülür ve gönderi için paketlenir.

Göğüs bandı ve cuplar, omuz kirpikleri değil, kadınların kozalaklarının ağırlığına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Straplez sütyenler, bir balenli ve onlara yardımcı olacak ekstra dikişli ve sağlamlaştırılmış tahtalara dayanır. Bir kaç oyunun omuz bağları, kollar kaldırıldığında omuzları ağırlaştırmak için sırtta hareket eder. Üreticiler, kısıtlayıcı muhafaza yapıları ile farklı şeyleri durmaksızın denemekteler. Örneğin, Playtex “18 Saatlik Sütyen” göstergesinde bir M-Frame tasarımı kullanılmıştır.

Sütyen Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Sütyenler başlangıçta kumaştan, pamuklu kumaştan ve dimi örgülerden yapılmış ve kesilmiş ya da eğilimli bant kırışıklarının kullanıldığı dikilmiştir. Şu anda Triko, Spandeks, Spanette, Lateks, mikrofiber, parlak ipek, Jakar, köpük, iş ve dantel dahil olmak üzere çeşitli amaçlarla yapılan çeşitli malzemelerden oluşmaktadırlar . İçinde “bellek uzat” ile üretilen bir elyaf olan spandex, pamuk, polyester veya naylon ile karıştırılabilir. İş, pürüzsüzlük için sıkıca dokunan ultra ince liflerden üretilen bir kesme kenarıdır.

İngiltere’de ve ABD’de satılan sütyenlerin yüzde altmış ila yetmişi balenliydi. Balen metal, plastik veya reçineden yapılmıştır. Balen, bandın birleştirildiği cupların kenarı etrafında çalışarak destek, kaldırma ve ayırmayı geliştirmek için esnekliğini arttırır.

Balensiz veya Desteksiz sütyenler ekstra dikiş ve içe doğru takviye sahiptir. Gömlek sütyenleri, kırışıklıkları ve örtü areolalarını kullanan biçimlendirilmiş camları kullanır. Diğerleri, büstü boyutunu ya da bölünmesini iyileştirmek için yastıklama ya da şekillendirme malzemeleri kullanmaktadır.

Sütyen Bedeni Ölçüsü Hesaplama

Birçok ülkede sütyen bir askı ve cup (kap) tahmini yapar, örneğin, 34C; 34 askı genişliğidir, bu da doğrudan doğruya göğüslerin altında bir tahmintir ve C, göğüslerin hacmine işaret eden cup ölçüsüdür. Çoğu sütyen 36 bedende sunulmaktadır; Triumph markası  “Doreen”, 46J’ye kadar 67 boyutta geliyor.  Sütyen cup ölçüsü tahmini, bir kadının koynunun hacmi göğsünün bileşeniyle değiştiği için, şerit ölçüsü ile ilgilidir. Bir B bandının 34 bandında B bandından 36 bandın ayırt edilemez bir boyutu yoktur. Avrupa EN 13402 elbise tahmin standardını almış olan ülkelerde, tahmin en yakın 5 santimetre (2,0 inç) değerine ayarlanır.

 

Göğüslere tam oturmayan bir sütyen sırt ve boyun ağrısına neden olabilir. Daha büyük göğüse sahip kadınlar, genel olarak çok az olan sütyen satın alırken, küçük göğüslü kadınlar zıddıdır.  Uluslar arası sütyen ölçüleri değiştiği için, doğru şekilde takılan bir sütyen bulmak zordur.  Kadınlar genel olarak kilo verebilecekleri ve yitirebildikleri gerçeğine rağmen, bu ölçüye uyup uydukları bir sutyen keşfedeceklerdir. Birleşik Krallık’taki bir çalışmada, 16 ila 75 yaş arasındaki 2.000’den fazla bayanın yüzde 60’ı sütyeni doğru bedende giydiğini ve yüzde 99’unun da sütyen seçiminde  beden uygunluğunu en önemsiz  faktör olduğunu söyledi. Etkisiz olarak yerleştirilmiş sütyenler konusundaki artan maruziyet, bir fitil arayan bayanların sayısını arttırdı. İngiltere perakendecisi Marks ve Spencer, yaklaşık 8.000 hanenin mağazalarında haftalık olarak sütyenlere takıldığını ifade etti. Buna rağmen, kadınların yaklaşık yüzde 80–85’i hala yanlış sütyen bedeni giyiyor.

Sütyen uzmanları, bir elbise mağazasının iç çamaşırı bölümünden ya da özellikle konteyner büyüklükleri D ya da daha büyük olanlar için ve özellikle kritik ağırlık artışı ya da talihsizlik olduğunda, ya da kullanıcı onu sürekli olarak değiştiriyorsa, bir sütyen elbisesinin iç çamaşırı bölümünden ya da iddialı eşya deposundan yetkin sütyen fitilleri reçete eder. sutyen. İngiltere’de kadınlar sütyenlerini yaşamları boyunca birçok kez düşünülen her şeyi tahmin ediyor.

Sütyen Giyim Kültürü

 

Bullet Bra 1940 (Mermi Sütyen 1940’lı yıllar)

Sütyenler için tıbbi ve dikkatli gereksinimler olsa da, çoğu form veya sosyal nedenlerle giyilir. Kadının sütyen giyme konusundaki kararları, zamanla değişen mükemmel kadın bedeni şeklinin toplumsal görünümünden kasıtlı ve bilmeden etkilenmiştir.  Birebir olarak, sütyenler aynı şekilde kadın cinsel ilerlemesini ve cinsel rüyalar eklemlerini anlatmakla ilgilidir. Sütyenler ayrıca, Jean Paul Gautier’nin yapıları ve Madonna’nın Sarışın Ambition Turu tarafından kanıtlandığı gibi bir izlenim yaratmak için kullanılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1920’lerde, tasarım, sineklik döneminde kapsüllenmiş kozaları seviyelendirmek oldu. 1950’lerin ortasında, kazaklı genç bayan, Jane Russell ve Patti Page tarafından giyilen bir sümüklü sütyen (aynı şekilde bir torpido veya koni sütyeni olarak da adlandırılır) tarafından desteklenen şık bir şekilde sona erdi. 1960’ların ortalarında, küçük göğüsler öne çıkarıldı ve 1990’ların sonunda daha büyük göğüsler daha modaya dönüştü.  Iris Marion Young, 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eğilimleri resmeder: “yuvarlak, göğsün üstünde otururken, geniş ancak soğanlı olmasa da, sertliğin görünümü ile.” Bu birkaç şekilde çelişkili olarak görülüyor.

 

Dış Giyim Olarak Sütyen Kullanımı

Dış giyim olarak, 1950’lerde en iyi iki parçalı sütyenler günümüzde yeterli açık vitrine dönüştü.  1960’larda mimarlar ve üreticiler yastıklı ve balenli sütyenler sundular. Eylül 1968’de Miss America meydan okumasından sonra, yapımcılar bayanlar için sütyen takmayı bırakacaklarından endişe ediyorlardı. Buna göre, birçoğu reklamlarını düzenledi ve sütyenlerini giymenin “sütyen giymemek” e benzediğini garanti etti.  1970’lerde bayanlar daha hoş ve normal görünümlü sütyenler aradı.

Victoria’s Secret her düşüşte bir rüya sütyenini ikram eder. 2003 yılında, değerli taşların ve safirlerin 2500 karatını aşan bir plan yapmak için mücevher bayisi Mouawad’a; 10 milyon ABD Doları değerinde olan, o zaman dünyanın en pahalı sütyeniydi.

 

Sütyen Kullanımı

Sütyen dünya çapında evrensel olarak giyilmez; Bazı üçüncü dünya ülkelerinde sütyen nüfusun çoğu onları satın alınacak yapım bir kadının ücretlerin 10-30 saate kadar mal olabilir.  2011’den itibaren Fiji’deki kadınlar yeni bir sütyen için bir hafta ücret ödemek zorunda kaldılar. Sütyen, Batı Afrika’daki ikinci el pazarlarda son derece değerlidir.  İyileştirme Projesi gelişmekte olan ülkelerde kadınlara geri dönüşümlü sütyen sağlıyor.  2005’ten bu yana Fiji, Vanuatu, Tonga ve Kamboçya’ya 330.000 adet gönderiyorlar.

ABD plaj voleybolcular tarafından giyilen sporcu sütyeni arkadan görünüm ve önden görünümü
2009 yılında Somali Radikal İslamcı grup El-Şebab onlar “İslam dışı” olarak adlandırılan sütyen, giyerlerdi olmadığını görmek için silah zoruyla göğüslerini sallamak kadınları zorladı.  kimin kızı çırpılmış söyledi Mogadişu’da bir sakini, “İslamcılar bir kadının göğüs doğal firma veya düz olması gerektiğini söylüyorlar.” 2009 yılında, Elena Bodnar bir gaz maskesi olarak da Acil Sütyen, icat; genç bir doktor olarak Çernobil nükleer felaketine tanık olduğu zaman fikriyle geldi. Tasarımı için Ig Nobel Halk Sağlığı Ödülü’nü aldı.

Anketler, Batılı kadınların yüzde 5-25’inin sütyen giymediğini bildirmiştir.  Playtex tarafından görevlendirilen bir Harris Poll, binden fazla kadına ne istediğini sordu. Katılımcıların arasında, 67 yüzde yüzde 85 bir giymek isterken onlar, sütyensiz gidiş için bir sutyen giyen tercih söyledi “Hiç bir şey gibi hissediyor şekil artırıcı sutyen.” Bunlar balenli sütyenlere göre bölünmüşlerdi: yüzde 49’u balenli sütyenleri tercih ettiklerini, balensiz sütyenleri tercih ettiklerini söyleyenlerle aynı yüzdeyi söyledi.

balenli üretici S & S Victoria Secret, Bali sütyen tedarik New York Industries, Warner en, Playtex, Vanity Fair ve diğer etiketlere göre yaklaşık 70 sütyen takan kadınların yüzde balenli sütyen giymek.

2013’te All You dergisinin çevrimiçi bir anketinde, kadınların yüzde 25’i her gün sütyen giymediklerini bildirdi.  9 Temmuz 2011’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Hayır Sütyen Günü ilk kez gözlemlendi. [89] Kadınlar, sutyenlerini çıkarırken hissettikleri rahatlama hakkında Twitter’da yayınladılar. [90] 250.000’den fazla kişi, bir Facebook sayfasındaki günü “ilgilenmeye” ilgi gösterdi.  Artık 13 Ekim’de uluslararası bir Sütyen Günü yok.

Sütyen giymek göğüslerin sarkmasını engellemez. Birçok kadın, göğüslerin anatomik olarak kendilerini destekleyemeyeceği şeklindeki yanlış inanışta, bir sütyen giymenin göğüslerinin yaşamının ilerleyen dönemlerinde sarkmasını engelleyeceğini düşünmektedir.  Araştırmacılar, sütyen üreticileri ve sağlık çalışanları herhangi bir zaman için sütyen giymenin meme pitozisini yavaşlattığı fikrini desteklemek için herhangi bir kanıt bulamıyorlar.  Sütyen üreticileri, sütyenlerin giyilirken sadece göğüslerin şeklini etkilediğini iddia etmeye özen gösterirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir