Meme Sarkması İçin 5 Etkili Çözüm

Kadınların memeleri yağ, bağ ve süt üreten bezlerden oluşur. Göğüslerde kas dokusu olmadığından ve meme dokusunun esnekliği baskı altına alındığında göğüsler sarkma potansiyelindedir. Memelerin sarkması hemen hemen her kadının başına gelebilecek bir şeydir. Göğüslerin sarkması genellikle yetişkinlikte görülür. Büyük göğüsleri olan bazı genç kızlarda da, sarkma olduğunu fark edebilirsiniz.

Göğüs Sarkmasının Nedenleri

Sigara, memenin sarkma sebeplerinden biridir. Aşırı sigara kullanımı memede bulunan elastikiyeti parçalar ve cildin esnekliğini azaltır. Bu da memenin sarkmasına neden olur. Hamilelik, kadınlar hamilelik sırasında meme büyüklüğünün değişmesi nedeniyle memenin sarkmasına neden olur. Yaşlanma, bir kadın yaşlandıkça, bağlar elastikiyetini kaybeder. Bu, memelerin yağlarının azalmasına neden olur. Destekleyici Sütyenler meme şeklini koruyamıyor ve kaldırmıyor. Ani kilo alımı veya kaybı, kilo dalgalanmaları memelerin gereksiz yere gerilmesine neden olur. Aşırı kilo vermek veya kilo almak göğsünüzün sarkmasına neden olabilir. Cildimiz gibi göğüslerimizin dokusunun daha elastik ve sağlıklı olması için bazı vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu vitaminlerin başında C ve B vitaminleri gelir ve bu vitaminlerinin eksikliği de göğüs sarkmasına neden olur.

Meme Sarkma Dereceleri

Derece 1 (hafif sarkma ) – Meme başı, şekildeki kırmızı çizgiye pararleldir ve göğüs kıvrımı çizgi ile aynı seviyededir.

Derece 2 (orta derecede sarkma) – Meme başı, kırmızı çizgiyle aynı seviyededir . Alt meme dokusu, kırmızı çizgi seviyesinin altında kalır.

Grade 3 (ilerlemiş sarkma) – Meme başı kırmızı çizginin altındadır ve meme pozisyonu maksimum düzeyde kırmızı çizginin altındadır.

4. Derece (şiddetli sarkma) – Meme başı, kırmızı çizginin çok altındadır. Meme tümüyle kırmızı çizginin tamamıyla altındadır.

prevent breast sagging

 

Sarkan Memeler İçin Çözüm Önerileri

Meme, yumuşak, bez dokusundan yapılır ve kas dokusu içermez. Göğüs sarkmasına; Büyüme yaşı, hamilelik, kilo dalgalanmaları ve çocuk emzirme sebep olabilir. Göğüslerinizi kısa sürede dikleştirmeye yardımcı olacak birçok etkili önlem ve çözüm vardır.

bra choosing ile ilgili görsel sonucu

1. Doğru Sütyen Seçimi

Kadınların %80’i yanlış sütyen bedenini doğru seçemiyor. Bir kadının göğsünün büyüklüğü, yaşam süresince kilolarındaki değişimler nedeniyle birçok kez değişir. Kilo alıp – verme ve gebelik, beden ölçüsünün değişmesinin bir başka nedenidir. Doğru sütyeni seçerseniz hem daha fit hem de daha şık görünürsünüz . Cup ölçünüzü ölçerek doğru sütyeni seçin. Göğüsleriniz ne kadar sallanırsa, cildiniz o kadar sarkık hale gelir. Ayrıca boynunuzda, omuzlarınızda ve sırtınızda ağrı hissedebilirsiniz. Doğru bedende  sütyen seçimi sadece rahatlık, aynı zamanda göğüs sarkmasını da önleyeceği için çok önemlidir.

Toparlayıcı sütyen göğüslerinize mükemmel rahatlık ve göğüslerinizi destek sağlar.  Büyük göğüsleri olan kadınlar için toparlayıcı sütyen zorunluluk gibi bir şeydir, çünkü bu sütyenler göğüslere doğal bir kaldırma sağlar.

Derin dekolte sütyenleri, sarkan göğüslerle başa çıkabilen başka bir sütyen türüdür. V şeklinde boyun çizgisi onlar tarafından üretilir ve göğüslerin ortasındaki dekolteye doğru bir itme yapılır.

 

zeytin yağı masaj ile ilgili görsel sonucu

2. Zeytinyağlı Masaj

Göğüsleri sıkılaştırmak için en iyi masaj yağı Zeytinyağıdır. Bu yağ besin değeri yüksek, etkili olan bir yağdır. Cildi beslemeye yardımcı olur . Göğüs dokuları kuruduğunda, şekillerini kaybetmeye mahkumdur. Zeytinyağının yağ asitleri doğal olarak sizin tarafınızdan üretilen antioksidanlarla birleşir ve elastik cildinizi size geri verir. Her gün göğüslerinize zeytinyağı ile masaj yapmanızda bir sakınca yoktur. Avucunuza bir miktar zeytinyağı dökün ve göğüslerinizi yukarı doğru masaj yapmaya başlayın. Böylece kan dolaşımını artar ve göğüslerin sarkması azalacaktır.

 

Cucumber and Egg yolk mask- ile ilgili görsel sonucu

3. Salatalık ve Yumurta Sarısı Maskesi

Göğüslerinizi en basit şekilde sıkılaştırmak için salatalık ve yumurta sarısı maskesini karıştırın. Yumurta sarısı maskesi çok önemli bir vitamin ve protein içerirken salatalık cildinizi canlandıracaktır. Yumurta akı, sarkık göğüsleri kaldırmak için hidro-lipitler içerir. Hem salatalık hem de yumurta sarısı beyazının karışımı, göğüs sarkması için en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Bu karışımı orta sıcaklıkta uygulayın. 30 dakika bekletin.  Haftada bir kez bu karışımın uygulanması, göğüs sarkmasını azaltacağını göreceksiniz.

 power yoga ile ilgili görsel sonucu
4. Egzersiz ve Yoga

Sarkık memeleri tedavi etmenin en iyi yollarından biri egzersiz yapmaktır. En popüler ve en kolay yapılabilecek egzersiz, göğüs altındaki kasları güçlendiren bir hareket olan şınavdır. Şınav hareketi göğüsleri şekillendirmeye yardımcı olur. Kaldırma ağırlıkları ayrıca göğüs presleri, kol bukleleri ve dambıl ile yapılan hareketler de kasları güçlendirebilir. Yoga, göğüsleri toparlamak için birincil mekanizmadır. Sarkma kaslarını tedavi etmek için en iyi pozlardan bazıları: Kobra pozu, Üçgen pozu ve Daimi öne eğilme. Düzenli olarak yoga yapmak çok faydalıdır. Ayrıca uygun bir duruş pozisyonu da , göğüslerinizin daha sıkı ve daha yüksek görünmesi için yardımcı olacaktır.

essential oils

 

4. Uçucu yağlar

Havuç yağı, selvi yağı, Rezene yağı, Nane yağı ve Limon otu yağı, sarkan göğüslerin dikliğine kavuşmasına yardım olabilecek temel yağlardan bazılarıdır. Bu yağları göğüslerinize dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Sürtünme sıcaklık yaratır ve bu sayede kan artar. Dokular güçlenir ve kaslar tekrar elastik ve sıkılaşmış hale gelir. Dikkat edilmesi gereken bir şey , bu yağlar çok güçlü oldukları ve yanma hissine neden oldukları için 2 damladan fazla kullanmayın.

 

Sonuç

Bir kadının göğüsleri yaşam şartlarına ve yaş ilerlemesinden dolayı zamanla değişime uğraması, ve bunun sonucunda sarkıp ve düşmesi kaçınılmazdır. Kadınlar yaşlandıkça ciltleri elastikiyetini kaybeder ve göğüslerin ağırlığı cildi aşağı çeker. Göğüsler doğal olarak yer çekimine karşı mücadele etmektedir, bu nedenle zamanla aşağı doğru çekilmektedir. Bu yüzden göğüslerin en iyi şeklini korumak için basit çözümler denemelisiniz.  Ancak kadınların akılda tutulması gereken bir şey, beden imajının sosyal baskılarının ötesine bakması ve genel vücut sağlığını korumaya odaklanması gerektiğidir. Bu da meme sağlığını çok etkileyecek bir şeydir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir