Jartiyer Nedir? Jartiyer Nasıl Giyilir?

Merry See Kırmızı Dantelsiz Jartiyer ÇorabıJartiyer dendiğinde akla ilk gelen baldırlara kadar uzanan dantelli çoraplar olsa da aslında, bu çorapların bele ya da basene tutturulmasını sağlayan, kaymasını engelleyen lastikli bantlardır.

Oldukça zarif ve cazibeli olan bu aksesuarın tarihi 20.yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır.

Bir iç çamaşırı olarak kullanılan jartiyerler genellikle özel gecelerde tercih edilmektedir. Asıl görevi çorabı tutmak olan bu lastikli bantlar, ilk olarak ipek çorapların ortaya çıkması ile kullanılmaya başlanmıştır.

İpek çorapların bacakları sarması ve aşağıya kaymaması için tasarlanan jartiyerler hem kadınları hem de erkekleri büyük bir eziyetten kurtarmıştır.

Jartiyer giyimi aslında çok zahmetli bir iş değildir. Genel olarak rahatlığını fark eden, özellikle yaz aylarında kilotlu çorap kullanmak istemeyen kadınların günlük hayatta da tercihi haline gelmiştir.

Stripe adı verilen parça, çorabın tutturulması sağlar. Ayrıca istenen boyda ayarlama fırsatı da sunar. Bir önde, bir de arkada olmak üzere iki adet stripe bulunmaktadır. Kimi jartiyerler ise dört adet stripe ile tutturulmaktadır. Giyimi oldukça kolaydır.

Dantelli Jartiyer String Çorap TakımJartiyer Ne Demek?

Kelime anlamı ile en basit şekilde anlatmak gerekirse, giyilen çorapları dizin üstünde tutturmaya yarayan lastikli bağdır.

Genel olarak jartiyer adı verilen gereç üç parçadan oluşmaktadır. İlki bel gölgesine giyilen, ikincisi çorabı tutmaya yarayan lastikler ve son olarak çoraplardır.

Artık günümüzde alt iç çamaşırına direkt olarak çorabı tutturan jartiyer modelleri de tasarlanmaktadır.Yine yalnızca jartiyer çorabı da tercih edebilirsiniz. Günümüzde silikonlu çoraplar lastiksiz de giyilebilmektedir.

Daha önceden de belirttiğimiz gibi, her ne kadar jartiyer diye arama yapıldığında tam takımlar çıksa da aslında bir iç çamaşırı değildir.

Genel olarak piyasa da bu ürünler takım halinde satıldığından dolayı, tümüne jartiyer demek uygun görülüştür.

Jartiyer Nasıl Takılır?

Her ne kadar kullanım açısından kolaylık sağlasa da günlük hayatta sıkça kullanılan bir parça değildir. Jartiyerli çorap modellerine baktığımızda genel olarak seksi bir görünüm akla gelmektedir. Fakat aslında jartiyerin amacı bu değildir.

Artık bilinçaltına bu şekilde işlenmesinden midir nedir, jartiyer yalnızca bir fantazi ürünü olarak hayatımızda yer edinmeye başlamıştır. Yine jartiyer giyen kadınlara farklı gözle bakılması durumu da söz konusu haline gelmiştir. Oysa zaten jartiyer hem kadın hem de erkekler için üretilen bir üründür. Bu ürünün amacı çorapları tutmak ve düşmemesini sağlamaktır.

Jartiyerin takılması oldukça kolaydır. Jartiyer bel ya da basen bölgesine kadar çekilir. Daha sonra çoraplar giyilir ve stripe boyunda ayarlama yapıldıktan sonra, bir ucu jartiyere bir ucu çoraplara klipsler ile tutturulur.

Jartiyer kullanımında önemli olan nokta, bağları olabildiğince gergin hale getirmektir. Aksi halde çoraplarınız gevşek durur. Takım halinde satıldığından dolayı da çorapları tam bedeninize ya da basenlerinize göre almanız gerekmektedir.

Beyaz Dantelsiz Jartiyer ÇorabıEğer çorapları bedeninizden küçük alırsanız, bacaklarınızı sıktıracak ve oldukça çirkin bir görünüm elde etmenize neden olacaktır.

Şayet kalın bacaklara sahip olduğunuz için küçük jartiyer almak planınız varsa, maalesef ki jartiyer bacağınızı sıkmaktan ve taşırmaktan başka işe yaramayacaktır.

Zaten ince çoraplar her ne olursa olsun bacakların kalınlığını örtmektedir.

Jartiyerlerde doğru uzunluk ayarları yapmak da oldukça önemlidir. Oturduğunuz da ya da eğilmeniz gerektiğinde sizi engellememelidir.

Doğru uzunluğu bırakmak gerekmektedir. Ön tarafınızdaki jartiyerin ayarını yaptıktan sonra, arkadakini 5 cm kadar daha uzun tutmanız gerekmektedir.

Her ne kadar lastikli olsalar dahi otururken ya da eğilirken poponun kıvrılma ve jartiyerin genişleme payını hesaba katmanız gerekmektedir. Ayrıca eğer jartiyer dört stripe ile tutturuluyorsa, o zaman yan taraftakilerin uzunluğunu da arkadakinden 2,5 cm daha kısa olarak ayarlayabilirsiniz.

Jartiyerinizi giydikten sonra oturup, kalkıp deneme yapmanız önemlidir. Kopma, yırtılma gibi kazalar yaşamanızı istemeyiz.

Jartiyerde önemli olan ikinci nokta hem iç çamaşırınızla hem de teninizle uyumlu renk seçimleridir. Jartiyer takımları içerisindeki parçaların tamamen aynı renk olması elbette ki bir kural değildir. Fakat tüm parçalar aynı renk olduğunda çok daha şık, zarif ve cazibeli bir uyum yakalanmaktadır.

Mite Love - Mite Love Kırmızı Düz Silikonlu Dantelli Jartiyer Çorap (1)Aynı uyum iç çamaşırları için de geçerlidir. Siyah bir jartiyerin altına beyaz bir külot pek de istenen görünümü vermez.

Tabi ki iki renkten oluşan takımlarda mevcuttur. Örneğin, çok şık kırmızı bir iç çamaşırında siyah dantel detaylar bulunur ve bu takımın altına siyah jartiyer oldukça şık duracaktır.

 

Renk uyumunda önemli olan ikinci nokta, aldığınız takımın teniniz ile uyumudur.

Pek çok kadın fazlalıklarını örtmek adına siyah gibi koyu tonlarda jartiyer ve iç çamaşırı tercihi yapar. Fakat bu tamamen yanlış bir olgudur.

Teniniz koyu ise ve her ne kadar fazlalıklarınız olsa da siyah jartiyer ve iç çamaşırı tercihi yaparsanız, seksi olmak yerine daha çok boğucu olursunuz.

Çünkü siyah renk sizi daha çok kapatacak ve istenilen görünümü elde etmenize engel olacaktır. Bu sebeple ten renginiz ile iç çamaşırı ve jartiyer seçimi önemlidir.

Mite Love - Mite Love Jartiyer Çorabı Dantelli Silikonlu Ekru Renk (1)İç çamaşırlarına bağlı olarak siyah, beyaz, kırmızı jartiyer takım ve daha pek çok renk seçeneği bulunmaktadır.

Eğer teniniz koyu ise daha çok beyaz, pudra pembesi, açık mavi ya da eflatun gibi renkler tercih etmeniz gerekmektedir.

Buğday ten rengine ve sarı ya da kahve tonlarında saç rengine sahip iseniz daha çok kırmızı, pembe, mor renkleri size yakışacaktır.

Beyaz tenli iseniz de lacivert, bordo ve siyah renkleri tercih edebilirsiniz.

Tabi bunun yanı sıra fazlalıklarınızı kapatmak istiyorsanız, en başta çoraplarınızı bacaklarınızın kalınlığına göre ve taşırmayacak şekilde seçmelisiniz.

Fazlalıkları renklerle kapatmak yerine doğru iç çamaşırı ya da gecelik modelleri ile kapatmanız daha mantıklı olacaktır.

Jartiyer Neden Giyilir?

Jartiyerin amacı çorapların kaymasını engellemektir. Bu yüzden günlük yaşamda tercih edilmesi daha mantıklı olmasına rağmen zaman içerisinde her nedense fantazi giyim ürünü olarak benimsenmiştir. Doğal olarak jartiyer giyme nedeni de özel geceler haline gelmiştir.

Bir bakıma jartiyerler zaten zarif hatlara sahip olan kadınları çok daha seksi, cazibeli ve zarif görünmesini sağlamaktadır. Belki de bu sebepten artık bir fantazi ürün haline gelmiş olabilir. Velhasıl günümüzde jartiyerin tercih edilme nedeni özel gecelerde partnerine daha seksi görünmektir.

Brode Jartiyer String Çorap SetiJartiyer çeşitliliğine bakıldığında pek çok farklı modelde ve renklerde karşımıza çıkmaktadır.

Pamuklu, saten ve dantelli jartiyerler bu çeşitliliğin en çok kullanılan kumaşları arasındadır.

Genel olarak elastik kumaşlardan tasarlanan jartiyerler kancalı, cırt cırtlı ve kopçalı olarak da bulunabilir.

Farklı şekillerde tasarlanan bu modeller kadınlara kolaylık sağlamakta ve ayar yapma imkanı vermektedir.

Jartiyer tercih ederken yine hangi model içerisinde kendinizi daha rahat hissettiğiniz de önemlidir.

Doğru beden, doğru renk ve doğru model ile istediğiniz şıklığa, zarafete ve seksiliğe kavuşabilirsiniz.

Özellikle cinsel yaşamınız rutin bir hale gelmiş ise, yalnızca bir jartiyer ile ona küçük bir sürpriz yaparak cinsel yaşamınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Ayrıca kim ne der diye düşünmek yerine eğer kendinizi jartiyer içerisinde gayet iyi hissediyorsanız, külotlu çorap yerine jartiyer tercih etmek istiyorsanız günlük yaşamınızda da kullanın.

Kimse eteğinizin altında bir jartiyer olduğunu fark etmeyecektir. Bu yüzden herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir