Dik Duruş Korsesi Kamburluk Korsesi İşe Yarar Mı?

Kamburluk en fazla sırt bölümünde görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta sırt omurgası öne doğru eğiktir. Kamburluğun üst sınırı 50 derecedir. Eğer bu açının üstünde bir eğiklik söz konusu ise kamburluğun başladığı anlamına gelmektedir. Ebeveynler çocuklarına genelde dik durun aksi takdirde kamburunuz çıkar diye telkinde bulunmaktadırlar. Bu konuda haklılar.

Omurgada ortaya çıkan eğrilikler çoğunluklu çocukluk döneminde meydana gelir. Bu sebeple ailelere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Aileler çocuklarının kamburluğu banyoda veya deniz aktiviteleri sırasında çıplak oldukları zaman fark edebilirler. Çocukta duruş bozukluğu veya sırtında çıkıntı varsa kamburluk vakası başlamıştır ve hemen bir uzmana gözükmek gerekir.

Kamburluğa genelde desteklenmeyen büyük göğüsler, zayıf olan sırt kasları ve karın kasları, düztabanlık, gebelik ve aşırı kilolar neden olmaktadır. Özellikle aşırı derecede ince iş yapanlar, işten kaynaklı olarak sürekli bir monitör izlemek durumunda kalanlar, uzun süre klavyeli aletleri kullanmak durumunda olanlar ve masa başı bir işte çalışan kişilerde duruş bozukluklarının oluşması daha çabuk olmaktadır.

Bu sıraladığımız işleri yapan kişilerde kamburluğun ortaya çıkması an meselesidir. Çünkü duruş bozuklukları söz konusudur. Bu nedenle bu duruş bozukluklarının giderilmesi gereklidir. Kamburluk oluşumunun engellenmesi için var olan duruş bozuklukları kesinlikle düzeltilmelidir. Çocukluk döneminde meydana gelen omurga gelişimi bozuklukları da kamburluğa neden olabilmektedir.

Dik Duruş Korsesi

Dik duruş sorunu çağımızın en yaygın olan sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde hem küçüklerde hem de büyüklerde oturuş bozuklukları neticesinde sırtın eğrilmesi ile sonrasında kamburluk problemleri meydana gelebilmektedir.

Bu durumda olan kişilerin yaşam standartları kötüleşmektedir. İnsan hayatını olumsuz etkileyen bu sorun öte yandan psikolojik sorunların yaşanmasına da neden olabilmektedir.

Dik Duruş Korsesi (Unisex)Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen kişiler dik durmak için korse kullanabilmektedirler. Bu korseler uzun seneler boyunca kullanılabilinmektedir. Elde yıkama olanağı sağlayan bu korseler temizlenmesi açısından da oldukça rahattır. Bu korselerin bir diğer özelliği de dayanıklı olmasıdır.

Kamburluk sorununun önüne kolay yoldan geçmek isteyen kişiler bu korselerden yararlanabilirler.

Dik durmak kamburluğun engellenebilmesi için oldukça önemlidir. Günümüzde dik duruş sorunundan kaynaklı olarak ortaya çıkan kamburluk insanların karşılaştığı rahtsızlıklardan bir tanesidir. Bu rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için dik duruş korseleri piyasaya sürülmüştür.

Bu korselerle ilgili ayrıntılı bilgileri ve kullanım şeklinin nasıl olduğunu eczanelerden ya da konunun uzmanlı olan hekimlerden öğrenmek yerinde olacaktır.

Kamburluk rahatsızlığı yaşayan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında dik duruş korseleri nasıl olmalı sorusu gelmektedir. Bu tarz korseleri kullanılırken dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır. Dik duruş korselerinin kullanımı zor olan korselerdir. Senelerce yanlış pozisyonda duran kişileri, doğru pozisyonda durmasını sağlamaktadırlar. Yanlış pozisyonlara alışan insanlar bu korseleri ilk kullandıklarında zorlanmaktadır.

Öncelikle dik duruş korsesi güçlü ve esnek olmalıdır. Bu korseyi giyen kişinin hareket kabiliyetini kısıtlamamalıdır. Eğer hareket etmesini kısıtlayan bir korse ise bu korse kullanılmamalıdır. Zira insanların tembelleşmesine yol açacaktır.

Yeni model dik duruş korselerinde balenler elastik metaldir. Bu durumda insanların rahat hareket etmesini sağlar. Tembelliğin önüne geçer.

Dik duruş korsesini kullanmak isteyen kişiler için ilk 21 günlük zaman dilimi son derece mühimdir. İlk 21 gün içinde kişiler bu korseyi sadece yatarken çıkarmalılar. Onun haricinde 21 gün hiç çıkarmadan kullanmalılar. 21 günün ardından ise ihtiyaç halinde 1-2 saat kullanımı tavsiye edilmektedir. Dik duruş korsesinin kullanan kişiler bu korselere alışmamalıdır.

Dik duruş korsesi kamburluğun önüne geçebilmesi açısından bir alternatiftir. Ancak kişiler bu korseyi sürekli olarak kullanmamalıdır. Kamburluğun engellenmesi için korse kullanımının yanı sıra kimi egzersizlerle desteklenmelidir.

Yapılacak egzersizler sayesinde dik duruşun sürekli olarak kazanılması sağlanmalıdır. Dik durma korsesi egzersizlerle paralel olarak kullanılmasında büyük yarar vardır.

Kamburluk Korsesi

Kamburluk korsesi kullanmayı düşünen kişiler öncelikle şunu bilmelidir, bu korseler medikal ürünlerdir ve doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Sırt ve bel ağrılarınız varsa ve duruş bozukluğunuzdan şikâyetçiyseniz öncelikli olarak bir doktor muayenesinden geçmelisiniz.

Doktorunuzda uygun gördüğü takdirde kamburluk korsesinin kullanmaya başlamalısınız. Bu ürünü kafanıza göre herhangi bir muayeneden geçmeden kesinlikle kullanmayın.

Kamburluk korseleri satın alınırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. İlk olarak vücut tipinize uygun olmalıdır. Kamburluk korsesinin kullanan çoğu kişiler için 21 gün içinde duruş bozukluklarının düzeldiğini söylemişlerdir. 21 günün sonunda ise korse kullanımı ihtiyaç duyulmadığı takdirde kullanılmamalıdır. Korse kullanımının yanı sıra spor ve egzersizlerle süreç desteklenmelidir.

Kamburluk korsesi doktor tavsiyesi olmadan alınması ve kullanılması son derecece sakıncalıdır. Böyle bir durumun sonuçları daha ağır olabilir. Bu nedenle hem medikal ürün satan yerlere hem de doktorlara büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Kamburluk korsesi satın alma işlemi gerçekleşmeden önce rahatsızlığı olan kişinin şikâyetleri ayrıntılı bir biçimde dinlenmelidir. Sonrasında duruma göre en uygun kamburluk korsesi satın alınmalıdır.

Kamburluk korsesi satın alınırken kimi püf noktalara dikkat edilmesi lazımdır. Dikkatsizce alınan kamburluk korselerinde bir fayda göremeyeceğiniz gibi başkaca sorunların ortaya çıkmasında neden olabilirsiniz.

Korseyi ne maksatla kullanacağınızı bilmek lazımdır. Piyasada çoğunlukla titreşim özelliği olan sırt korseleri mevcuttur. Bu korseler duruş bozukluğunu gidermekte hiçbir işe yaramazlar.

Titreşim özelliği olan korseler dik durma ve duruş bozukluğu konusunda sizlere yardımcı olmazlar. Bu korseler yalnızca sırt ağrılarının giderilmesi konusunda yardımcı olurlar. Bunun dışında hiçbir işlevleri yoktur.

Ayrıca titreşimleri korseler insanları tembelleştirmektedirler. Duruş bozukluğu olan kişilerin titreşimli korseleri kullanması tavsiye edilmez. Bu nedenle hangi korseyi kullanmanız gerektiğini rahatsızlığın durumuna göre satın almalısınız.

Kamburluk korselerinin dik duruş problemi yaşayan kişilere sağlamış olduğu faydalar mevcuttur. Özellikle fiziksel olarak güç gerektiren bir işiniz varsa ve devamlı belinizi zorluyorsanız sırt ağrılarınızı engellemek için kamburluk korsesi kullanabilirsiniz.

Bu korseler işinizi daha rahat yapmanız noktasında sizlere yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda çalışırken şiddetli bel ağrılarını da engeller.

Kamburluk korseleri 21 gün kullanıldığında, yalnızca yatarken çıkarıldığında duruş bozukluklarını gidermede yardımcı olacaktır. Bu korseler öte yandan hareket etmeyi kolaylaştırmaktadırlar. Kamburluk korsesi kullanırken ağır bir şeyi daha rahat çeker, daha rahat eğilir ve daha rahat oturursunuz.

Sırt kaslarının daha kontrollü çalışmasına da sağlarlar. Eğer bir cerrahi müdahale geçirip sırt bölgenizdeki kaslar zayıflamışsa yine kamburluk korsesi kullanılması önerilir.

Kamburluk korsesi kullanarak etkili sonuçlar almak isteyen kişiler mutlaka doktorunun verdiği talimatlara uygun bir şekilde kullanımı gerçekleştirmelidirler. Doktor tavsiyesi olmadan bu ürünleri kullanmaya kesinlikle başlamayın.

Kamburluk için korse kullanımı rastgele olmamalıdır. Muayene neticesinde doktor tavsiyesi ve doktor gözetimi altında olmalıdır. Eğer korseler doğru bir şekilde kullanılırsa duruş bozuklukları giderilir.

Kamburluk korseleri dışarıdan fark edilmezler. Bu nedenle her kıyafetin altına gönül rahatlığı içerisinde giyilebilirler. Balen adı verilen ve dik durmanızı sağlayan aparatı sayesinde duruş bozuklukların giderilmesinde yardımcı olurlar.

Yanlış bir pozisyonda oturduğunuz takdirde korseler uyarıcı etkisini gösterir. Sizi rahatsız eder ve düzgün pozisyona geçmenizi sağlar.

Dik Duruş Korsesi Erkek

Dik duruş korseleri sırt kaslarının zayıf olduğu durumlarda, duruş bozukluklarında ve kamburluğun ortaya çıkması gibi durumların neticesinde kullanılır. Son dönemlerde dik durma sorunu ve kamburluk şikâyeti toplumuzda artmış durumdadır.

Bunu piyasada olan dik duruş korselerinin satışında meydana gelen artıştan anlayabiliriz. Özellikle medikal ürün satan yerlerde ve eczanelerde bu ürünlerin talebi giderek artmaktadır.

Dik Duruş Korsesi (Unisex)Telefon ve bilgisayar kullanımının süresinin artması bu rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki temel nedenlerden bir tanesidir. Bu tarz problemler yaşayan kişiler dik durmaya gayret etmeli ve en kısa sürede bir doktora muayene olmalıdırlar. Ne kadar erken teşhis konulursa her rahatsızlıkta olduğu gibi o kadar iyidir.

Sensör ve titreşim özelliği olan korselerde piyasada mevcuttur. Ancak bu ürünler sadece sırt ağrılarını giderebilme özelliğine sahiptirler. Rahatsızlığı tedavi edebilme gibi bir özellikleri yoktur. Hele ki duruş bozukluğu yaşayan kişiler bu tür korselerden kesinlikle uzak durmalılardır. Bu korselerin bir diğer özelliği de vücudu tembelliğe alıştırmalarıdır. Bu nedenle kamburluk önleyici korse kategorisinde değillerdir.

Erkeklerde dik duruş probleminin ergenlik döneminde yaşanan kimi gelişme bozuklarından kaynaklı olarak daha sık karşılaşıldığını söylemek mümkündür. Bu gibi durumlarda ilerideki yaşantıyı ciddi anlamda olumsuz etkileyeceği gibi psikolojik rahatsızlıkların gelişmesine de yol açabilmektedir. Bu sebeple erken teşhis her zaman için çok kritik bir öneme sahiptir. Anne ve babalar bu hususta ayrıda dikkatli olmalı ve çocuklarının vücudunda meydana gelen değişiklikleri iyi gözlemlemelidir.

Ağır işlerde çalışan ve sürekli olarak belinden güç almak zorunda kalan erkeklerde dik duruş sorunları daha sık yaşanmaktadır. Dik duruş korsesi kullanımı böyle durumlar için gerekli hale gelebilir. Bu korseler sayesinde zayıflayan sırt kaslarınız tekrar eski gücüne kavuşabilir.

Tek başına korse kullanımı yeterli olmayacaktır. Korse kullanımının yanı sıra mutlaka egzersiz ve spor aktiviteleri yapılmalıdır. Spor insan sağlığı açısından olmazsa olmazlardandır. Küçük yaşlardan itibaren insanlar spora teşvik edilmeli ve kasların kuvvetlendirilmesini sağlayacak sporlara yönlendirilmelidir. Ayrıca küçük yaşlarda çocukların ağır sırt çantaları taşımasına izin verilmelidir. Gerekli durumlarda çekme çantalar tercih edilmelidir.

Yine çocukluk dönemindeki kişilere ebeveynleri doğru duruş pozisyonu almayı öğretmelidir. Eğer çocuk yanlış pozisyonda duruyorsa mutlaka uyarılmalıdır ve bu ikazlardan asla vazgeçilmemelidir. Yaşam alanlarını düzenlerken çocukların boyuna ve yaşına uygun olarak düzenlemeli ve ders çalışma masasından, sandalyesine kadar bu hususta özen göstermelidir. Televizyon seyredilirken de yine oturma pozisyonlarına dikkat edilmelidir.

Sandalyede oturulurken 90 derecelik bir açı ile oturulmalı ve ayakların yere değmesine özen göstermelidir. Yürürken dik yürünmeli ve karın içe çekilmelidir. En baştan bu basit tedbirler alınırsa ileride bel ağrısı, duruş bozuklukları ve kamburluk tehlikesi gibi sorunlarla karşılaşılma riski azaltılmış olunur. Özellikle ağır işlerde çalışan erkekler bu oturma pozisyonlarında daha dikkatli olmalıdır.

Erkeklerde ortaya çıkan sırt ağrıları için dik duruş korsesi tavsiye edilmektedir. Eğer ürün düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde dik durmayı kalıcı hale getirebilmektedir. Dik duruş korse erkekler için ayrı kadınlar için ayrı üretilmektedir. Bu korseler giyilmeye başlandığı andan itibaren dik durmanızı sağlayacaktır. Bel ağrılarınızda zamanla ortadan kalkacaktır.

Erkeklerin hareket kabiliyetini arttıran bu korseler ile kalıcı olarak doğru pozisyonda durabilirsiniz. Eğilip kalkarken, belden güç alarak yaptığınız işlerde dik duruş korseleri oldukça etkili bir çözümdür. Doktorunuza danışmadan kullanmak ise tehlikeli bir durumdur. Bu sebeple eğer bel ağrısı ve kamburluk riski söz konusu ilk olarak bir doktor muayenesinde geçmelisiniz.

Dik Duruş Korsesi Bayan

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da çok sık rastlanan rahatsızlıkların başında duruş bozuklukları gelmektedir. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasını tetikleyen belli başlı durumlar söz konusudur. Fiziksel özelliklerden kaynaklı olabileceği oturuş pozisyonlarında sağlıklı bir duruş olmamasından ötürü de kamburlaşma ve duruş bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşılmak istenmiyorsa daha çocukluk döneminden bazı tedbirlerin alınması lazımdır.

Kadınlarda bu rahatsızlığın başlamasının nedenleri arasında aşırı kiloları, desteklenmeyen büyük göğüsleri ve çalışırken yapılan zorlayıcı hareketleri sıralayabiliriz. Böyle bir sorunla karşılaşan bayanlar korse kullanımına başlamadan önce mutlaka bir doktordan yardım almalı ve şikâyetlerini en ince ayrıntısına kadar anlatmalıdır. Eğer doktorda gerek görürse dik duruş korsesi kullanılmaya başlanmalıdır.

Dik Duruş Korsesi (Unisex)

Bu korseler satın alınırken bedeninizin ölçüsüne uygun olarak satın alınmalıdır. Dik duruş korsesi bayan için düz ve ayakta dururken göğüs bölgesinden alınmaktadır. Korsenin sırt bölgesinin ön kısmında bulunan cırt bantlarla öne doğru bağlanarak kapatılmaktadır. Omuzu ve koltuk altını hem acıtmaması hem de incitmemesi için sünger ile desteklenmektedir.

Bu korseler yukarıda da belirttiğimiz gibi 21 gün kullanılacaktır. Dik duruş korseleri gündüz giyilir, gece uyurken ise çıkartılır. Dik duruş korsesinin en büyük faydası kadınlara dik duruş alışkanlığı kazandırması ve sırt kaslarını kuvvetlendirmesidir. 21 gün dolduktan sonra ihtiyaç duyulmadığı takdirde kullanılmamalıdır. Ancak ihtiyaç varsa günde 1-2 saat kullanılabilinir.

Duruş bozukluklarının ve kamburlaşmanın kadınlarda ortaya çıkmasını engellemek için sporun ve özellikle de platesin yapıldığı takdirde çok olumlu etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Dik duruş problemi yaşayan kadınlar korse kullanımını mutlaka egzersizlerle ve çeşitli spor aktiviteleri ile mutlaka desteklemelidir. Sağlıklı bir vücuda kavuşmak için sporun ve egzersizin ne kadar önemli olduğu dik durma sorununda da karşımıza çıkmıştır.

Dik duruş korseleri ile kadınlara daha rahat hareket edeceklerdir. Duruş bozuklarının oluşmasının önüne geçtiği gibi ileride katlanılması daha zor olan kamburluğu da engellemiş olur. Var olan duruş bozuklukları dik duruş korsesi bayan ile kısa bir zaman zarfı içerisinde düzelecektir. Ancak tek başına bu korseler tedavi için yeterli değildir. Korse kullanımının yanı sıra egzersiz ve sporda ihmal edilmemelidir. Özellikle uzmanlar bu tarz sorunlar yaşayanlar için platesi önermektedirler.

Kadınlar için üretilen dik duruş korseleri ile birlikte piyasada titreşimli korselerde bulunmaktadır. Bu korselerin duruş bozukluğunu giderme ve kamburlaşmanın önüne geçme konusunda herhangi bir işlevi bulunmamaktadır. Bu ürünler yalnızca geçici olarak sırt ağrılarının giderilmesinde işe yaramaktadırlar.

Kadınlar dik duruş korselerini düzenli ve doğru bir şekilde kullandıkları takdirde kamburluğun düzelmesini hususunda yardımcı olurlar. Bel ve sırt bölgesinde bulunan kaslar korse kullanılması ile birlikte tekrardan eski gücüne kavuşabilir. Hatalı duruşlardan ötürü meydana gelen bel ve sırt ağrılarını gidermede yine bu korseler etkili olurlar.

Senelerdir yanlış pozisyonda duran kadınların ilk başta bu korseleri kullanmaya başladıklarında zorlandıkları gözlemlenmektedir. Çünkü bu korseler kadınları doğru pozisyonda durmaya alışmasını sağlamaktadır. Yanlış pozisyona geçiş yaptığınız takdirde korse sizi zorlayacak ve doğru pozisyonda kalmanızı sağlayacaktır. Bu sayede doğru duruş alışkanlığını kazanmada bu korselerin yararı oldukça fazladır. 21 gün ara vermeden kullanıldığında sizde ister istemez doğru pozisyonlarda duracaksınız.

Korse satın alırken vücudunuza uygun olmalıdır. Satın alacağınız korsenin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Piyasada pek çok kalitesiz korse vardır. Bu ürünleri satın almayın. Konu ile ilgili olarak mutlaka bir uzmana danışın ve satın alma işlemini ondan sonra yapın. Ömür boyu sırt ağrıları ile yaşamak istemiyorsanız dik duruş korsesi satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir